Kalandok a Linux világában
Sajnos van egy perverzióm. Néhány évente úgy döntök, hogy kipróbálom hol tart jelenleg a Linux, lehet e a mindennapi munkám során használni.
Miért is indítottam ezt a blogot? Ifjú koromban sokat hallottam a Linux felsőbbrendűségéről, nagyszerűségéről, és minden egyéb fennkölt tulajdonságáról. Ezeket az információkat többnyire igen irritáló és fennhéjázó, magukat rendkívül nagyra tartó emberek szájából hallottam, de mindezek ellenére úgy gondoltam, ha ezeknek a tizede igaz, már érdemes kipróbálni.
Többször neki rugaszkodtam a témának, több turnusban, kisebb – nagyobb szünetekkel, de a konklúzió mindig ugyanaz maradt. A Linux rendszerek lehet, hogy tökéletesek szerver gépeken, de a mindennapi munka során előbb – utóbb mindig kiderült, hogy használhatatlan. A rendszer tökéletesen működik mindaddig, amíg nem akarok vele semmit csinálni, tehát egy szerveren gyönyörűen ki fogja szolgálni a kéréseket, míg világ a világ, de azért lássuk be, egy átlag felhasználó számára ez nem nagy vigasz.
Így visszaolvasva, amit eddig írtam elég szkeptikusnak, már-már provokatívnak tűnhetek, de szeretném leszögezni, hogy a hozzáállásom alapvetően pozitív, látom a fejlődést, és mai napig is bízom abban, hogy előbb utóbb, kijön az a Linux disztró, amelyet, a mindennapi munkám során kényelmesen és egyszerűen tudok majd használni.
Kicsit magamról és eddigi kudarcaimról:
Szeretném leszögezni, hogy átlagos felhasználó, vagyok. Nem életcélom az operációs rendszer. Azt szeretem, ha a munkámat nyugodtan, gyorsan, biztonságosan tudom, végezni, amihez szerintem az operációs rendszer csak keretet ad, és akkor működik jól, ha szinte el is feledkezhetek arról, hogy létezik. Nagyon nem szeretek konfigurációs állományokat szerkesztgetni, napokat fórumozgatni, egy – egy triviálisnak tűnő, de rendkívül zavaró hiba megoldását keresendő. De amit végkép nagyon nem kedvelek az a konzolos felület. Nem vagyok kezdő felhasználó, szoftverfejlesztéssel foglalkozom, de nem C –vel. Tehát amire nekem kell egy számítógép, az programozás, némi dokumentum írás olvasás, internetezés, néha valamilyen szerver program telepítése ( nekem jó minden szerver alapértelmezett beállításokkal, majd éles környezetben foglalkozik ezekkel a rendszergazda, nekem ez nem feladatom ), és természetesen néha egy kis kikapcsolódás. Az sem mellékes, hogy a feleségem se essen kétségbe, ha meg akarja nézni a leveleit.
Ezidáig számos disztribúció több verzióját kipróbáltam (Suse, Debian), de a Mandrake 10 – es volt az első, aminél először csillant meg a remény, hogy ezt akár a mindennapi munka során is lehetne használni. Persze ez sem váltotta be a hozzá fűzött reményimet, de például mai napig, ezt használom egy egyszer fájlszervernek, egy ősrégi hardveren. Ezek után jött a 8 es Ubuntu amin nagyon meglepődtem mennyire használható, de sajnos hamar bebizonyosodott, hogy, komoly munkára ez sem teljesen alkalmas. Mai napig használom ezt a Linuxot, de a kenyérkereső munkához, még mindig a Windows-t kell elindítanom.
Most kijött a 9 es Ubuntu és úgy döntöttem ismét belevágok, láttam hogy a 8 as verzióhoz már csak egy kicsi hiányzik, hogy megfeleljen az elvárásaimnak. Rendkívül sajnálom, hogy eddigi próbálkozásomról nem vezettem jegyzeteket, ezért döntöttem úgy, hogy most bitekre vetem tapasztalataim, mások okulására.
Ebben a blogban az új Linux bevezetését szeretném végigkövetni, minden kis vagy nagy buktatóról megemlékezve, de ígérem, megpróbálok nem részrehajló, lenni és dokumentálni fogom a pozitív tapasztalatokat is.